sobota 21. prosince 2013

Recenze - Den co den

Název originálu: Every day
Série: ---

Autor: DAVID LEVITHAN

Počet stran: 344
Nakladatelství: CooBoo
Vydáno: 2013

GoodReads: 4.00 / 33,733 ratings

Den co den jiné tělo.

Den co den jiný život.

Den co den zamilovaný do té samé dívky.

Chudáček.


Den co den..
Rozhodně není obyčejným příběhem o lásce, která nás každým dnem provází a dělá nám někdy pouze imaginárního společníka. Každý lásku potřebuje. Ať už tu mateřskou nebo tu, kterou dokáže dopřát jen osoba, která vás vidí takové, jací opravdu jste. Každý ji potřebuje. Ale někteří to s ní mají těžší než jiní, to třeba proto, že nemají vlastní tělo. Spíš jen parazitují v jiných .. každý den .. Pokaždé vypadá jinak, ale vevnitř je to stejně vždycky jen on. Jak asi vypadá? Jako jiskřička? Jako neviditelná medúzka? Jak si ho představit? To nikdo neví..

Jednoho dne se ocitne v těle kluka, který má přítelkyni. Společně prožijí nejlepší den jeho života. Jako by opravdu žil.. A od té doby na ni den co den myslí. I když je v jiných tělech a v různé vzdálenosti od ní. První, co po probuzení ví je čas, za který je schopen se k ní dostat. Velmi prapodivné, možná má schopnosti, které bych přece jen chtěla.. Ale zpět k příběhu. Z poloviny je o tom, jak se jeho vysněná vyvolená snaží přijmout kým je. A že to pro ni rozhodně lehké není.Když se před vás postaví někdo s postavou buřta, kterému tuky kypou, až je to nechutné, a poví vám, že je ten krásný rugbista ze včerejška, nebo ta emo holka z předvčerejška. Jak se zamilovat do někoho, kdo nemá stálou podobu? Pořád nám všichni říkají, že se máme ohlížet jen po nitru člověka, ale ať už si to přiznáváme nebo ne - tělo je také víc než důležité.

This is what love does: It makes you want to rewrite the world. It makes you want to choose the characters, build the scenery, guide the plot. The person you love sits across from you, and you want to do everything in your power to make it possible, endlessly possible. And when it’s just the two of you, alone in a room, you can pretend that this is how it is, this is how it will be.

AJAJAJ..
Předem říkám (vlastně už to není moc předem), že jsem netušila, jak začít psát tuto recenzi, aby mě nesežrala půlka bloggerské existence nebo jiných knižních nadšenců. Tato kniha má totiž skvělé hodnocení a je jen málo lidí, kterým by se nelíbila. A ano .. směřuji k tomu, že jsem mezi nima. Jak se říká sto lidí, sto chutí. Někdo má Den co den mezi svými TOP a někdo (já) mezi MINUS :oD Ať už se to zdá nebo ne, ten děj je pořád o tom samém. Zkusím to znázornit v krátké rovnici:

Vstanu - Jsem ten a ten - Jsem tak daleko od ní - Jedu za ní - Ahoj, dneska vypadám takto - Něco podnikneme - Chápu, že je to složité - Tak se měj - Jdu spát - Vstanu --

Nic víc jsem tam nenašla, ano, občas se tam NĚCO zvláštního stane, ale stojím si za tím, že kdybych po přečtení anotace přešla rovnou na posledních deset stran, měla bych stejný požitek, jako při čtení celé knihy. Možná za to může fakt, že nemám ráda jednoduché zaláskované story, které nemají nějaké HARD komplikace.. :o) A co se postav týče -- z povahy hlavního hrdiny mi bylo mdlo, u té holky, co netuším, jak se jmenuje - ta mi lezla děsně na nervy a nikdo jiný za zmínku asi nestojí..

Vzhledem ke své povaze si asi neodpustím zmínku k obálce. Co to sakra je za barvu? :oD Přemýšlím nad žlutobéžovou nebo poblinkanou žlutou nebo něco takového. Nicméně je strašná a ve skutečnosti vypadá ještě hůř než na obrázku :oD

Tato knížka se pro mě stala obrovským zklamáním, i přes dobrý námět..

ALE toto je čistě můj názor a OPRAVDU hodnocení je vysoké, kdybyste o ni přece jen zakopli, je tady asi 90% šance, že se vám bude líbit.. Já jsem totiž vážně divný člověk.. :oD

Ta knížka za ty dvě hvězdičky ještě může být šťastná.


10 komentářů:

 1. Ups. Ja si to určite prečítam, lebo väčšina ľudí to hodnotí kladne a my sa málokedy zhodneme :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně ;o) :DD jsem zvědavá, co na to řekneš ..
   Ale je dobré přečíst si aspoň jeden záporný názor :oDD

   Vymazat
 2. Mne sa práveže obálka veľmi páči, naživo vypadá krásne a pokladám ju za to najlepšie na knihe :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Však ono to JE to nejlepší z celé knihy.. i když ta barva je poblitě banánová (nebo jaká) :oD

   Vymazat
 3. tak tudle knížku si chci přečíst opravdu hodně ale nevím jestli mě bude nebo nebude bavit! Hodně lidí ji hodnotí hladně ale u Jsem Roztříštěná to dělali taky a já tu knížku opravdu nemám ráda! Vůbec!!
  Takže by mě zajímalo jak se mi bude líbit tato knížka, jestli to bude zklamání nebo ne! Upřímně doufám v to druhé!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Shatter Me bylo v cajku, ale mě si ta série dostala až druhým dílem (Unravel Me) .. Určitě si to přečti, jak říkám .. v tomto mám hodně odlišný názor od většiny. Snad nebudeš zklamaná jako já..

   Vymazat
 4. Obálka se mi taky nelíbí, ale... Ten příběh primárně není ani tolik o vztahu A. a Rihannon! Je především o tom, jaké by to mohlo být, kdybys každý den měnila tělo.
  Nevím, pro mě je to knížka plná myšlenek s geniálním námětem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebo teda pokud to vyznělo moc útočně... :D Kdybych se na Den co den koukala jako na romanťárnu, taky bude mít slabé hodnocení, to jsem chtěla říct :)

   Vymazat
  2. Ano, jasně, ono to tu myšlenku má, ale její podání mě neoslovilo. Bohužel, je to škoda.. Každý je jiný :) A já na toto prostě nejsem, na mou povahu to bylo málo.. :)

   Vymazat
  3. To moje zase vyznělo moc obranně.. :DDDD házím velkého virtuálního smájla... :D

   Vymazat