čtvrtek 26. prosince 2013

Recenze - Code Name Verity


Přestože jsem nechtěla, tuhle recenzi napíšu. Důvod je jednoduchý. Tahle knížka si totiž zaslouží mnohem víc pozornosti než se jí dostává. Není totiž obyčejná. Spíš pravý opak! Je to příběh, který vám pronikne do hloubi srdce a vy s každou stránkou, slovem, písmenem očekáváte, co bude dál. Srdceryvné a neskutečné. 


Většina příběhů této doby se zaměřuje na lásku. Na dva mladé lidi, kteří si v jistém smyslu podlehnou a jsou pro sebe ochotni udělat cokoliv. Nebo na cestu, jakou se ti dva vyvolení k sobě dostávají. Code Name Verity je láskou prolnut v jiné formě, daleko čistší a naprosto věrné. Přátelství.

KISS ME, HARDY! Kiss me, QUICK!

Během 2. světové války se do německého Gestapa dostala dívka, která pracovala jako dvojitý špión pod krycím jménem "Verity". Má 14 dní na to, aby vypověděla všechno, co ví o druhé straně. Má papír. Spoustu papírů, a tužku. Je jen na ní, jestli se rozhodne psát. Ale když to udělá, musí začít tam, kde to celé začalo. Musí začít jedním velmi neobyčejný přátelstvím. Musí to pojmout pěkně od začátku. A tím se dostávám k tomu, co mě na knize příliš nenadchlo. Myslím zdlouhavé vzpomínání, vypisování, psaní. Ale nakonec i to mělo své kouzlo. Přiznávám, že jsem zpočátku měla děsné potíže se začíst, z části proto, že knížky z období WWII. mi nejsou zrovna sympatické a rozhodně je nevyhledávám. Teda .. Tohle byla moje první. 


It’s awful, telling it like this, isn’t it? As though we didn’t know the ending. As though it could have another ending. It’s like watching Romeo drink poison. Every time you see it you get fooled into thinking his girlfriend might wake up and stop him. Every single time you see it you want to shout, 'You stupid ass, just wait a minute,' and she’ll open her eyes! 'Oi, you, you twat, open your eyes, wake up! Don’t die this time!' But they always do.


Moc fajn na tom příběhu bylo střídání vypravěče. Začalo to Veritiným "I am coward". Její pohled se v druhé půlce vystřídal s tím Maddiným. S tím jsem se ještě nesetkala, ale navozovalo to skvělou atmosféru. Jednou nevím co je s jednou a pak zase nevím, co je s druhou. Celkově se to propojuje a ten konec sice není neočekávaný, vzhledem k období, ke kterému se příběh pojí, ale přesto je smutný a těžký pro všechny, co to čtou. 

Já jako čtenář hodnotím tuto knihu jako .. briliantní. Zaslouží si to. Zaslouží si víc pozornosti. zaslouží si být čtená. Ona je totiž opravdu dokonalá. I teď - nějaké dva dny po dočtení - nad ní stále přemýšlím. Doporučuji k přečtení. Vlastně .. Každý by si to měl přečíst!


Žádné komentáře:

Okomentovat