úterý 27. ledna 2015

Recenze - Noční loď do Číny | Čas zachránit svět - zase!

Název originálu: Night Ship to China
Série: Strážci minulosti (díl #3)

Autor: DAMIAN DIBBEN

Počet stran: 304
Nakladatelství: EGMONT
Vydání: 2014

GoodReads: 4.31 / 5* z 72 hodnocení


Svět je opět v ohrožení. Mocný vládce Xi Xiang chce vyvolat válku, která by zasáhla celou zeměkouli. Už známá parta Strážců minulosti, v čele s Jakem Djonesem, se pouští do dalšího smrtelně nebezpečného dobrodružství. Tentokráte v Číně 16. století! Kdo zemře? Kdo přežije? Čas dochází, hodiny tikají. Budou ochotni obětovat to, co milují, pro záchranu lidstva?

"Co je to tamhle?" ukázal Jake na skupinu předmětů vyčnívajících nad jedním z oblouků na jižním konci mostu. Vypadaly jako obrovské špendlíky.
"To jsou skutečné hlavy," odvětila Topaz věcně. "Hlavy zrádců namočené v asfaltu a napíchnuté na kopí."

Noční loď do Číny nás potřetí a (zatím) naposled zavede do bláznivých vod Damiana Dibbena. Autora, který dokáže skloubit historická fakta, záchranu světa a cestování časem do takového adrenalinového zážitku, že i jízda v červeném ferrari je oproti tomu "slabota". A i přesto, že tato trilogie je určena primárně dětem, odpadnuté hlavičky, mrtvolky, mučeníčko a krev se vyskytují tak často jako vrah zahradník.

Postavy díl od dílu rostou, jejich myšlení se vyvíjí a mění. Což bylo děsně super. Vzpomínat na to, jací byli na začátku onoho obřího dobrodružství před pár lety. Vyjukaná prťata s obří zodpovědností. Né, že by tady už nebyli prťata - jsou, jen o pár čísel větší. Brilantní nápady dostaly novou úroveň a mnohdy jsou opravdu brilantní. A hrdinové už se neděsí trochy té krutosti. Nebojí se, nezastraší se každé vrány v hábitu. Začali být opancéřovaní zkušenostmi. Joujou. Ani nevíte, jak moc se k vám dokážou přisát. A nepustí. Vsadím pendrek, že i pár let po dočtení budete vědět, kdo je Jake Djones. 


Fandím špatňákům. Vždycky. Hmm.. téměř vždycky. V téhle sérii ne. Ona je sice velice lákavá představa, že by zloun Xi Xiang vyhrál a válka by zpustošila... všechno. Ale prostě. Tady ne. A přitom si myslím, že je Damian Dibben jeden z těch, co by na napsání špatného konce "koule" měl. Názvy kapitol jako Podmořská mučírna a Smrt uprostřed léta slibují opravdu řádnou dávku ďáblovin.

Jake si toho zprvu nevšiml - v místnosti bylo šero a mrtvoly ležely jedna přes druhou. Muži měli uťaté hlavy.

Jako slavný závěr slavné trilogie mě to slavně zklamalo. Nebylo to tak epické, jak bych očekávala. Základní konstrukce děje hodně podobná předchozím dobrodružstvím. Jen s tím rozdílem, že tentokrát si smrt našla pár postav, ke kterým můžete mít nějakou citovou vazbu. A pak jsem zjistila, že se možná dočkáme pokračování...

Na povrch konečně vyplave tajemství Djonesovy rodiny, co se jako dešťový mrak vznášelo nad všemi knihami. O co se jedná? No ... je to děsivé. Trošičku. Ale těšit se můžete na setkání dvou bráchů. Jop, Filip Djones na scéně. Jenže na špatné straně. HAHA. 

Zjistila jsem ale, že mě děsně baví číst tyto záchranné a dobrodružné výpravy napříč časem.
A jo, i pusinkovací scény se dočkáte. ;)
 


••••••••••
Tímto bych chtěla poděkovat za poskytnutý recenzní výtisk knihkupectví..
Knihu si můžete objednat ZDE.
 Žádné komentáře:

Okomentovat