pondělí 17. března 2014

ARC Recenze - Jen jeden den

Název originálu: Just One Day
Série: Just one day (1.díl)

Autor: GAYLE FORMAN

Počet stran: 352
Nakladatelství: YOLI
Vydání v ČR: Duben, 2014

GoodReads: 4.11 / 16,855 ratings

Proč my, pozemští lidičkové, jezdíme do Číny? Dobrovolně se nechat vykuchat čínskou mafií, jak jinak. Proč navštěvujeme USA? Abychom se přesvědčili, že Amíci jsou opravdu tak tlusťoučcí a hloupoučcí, jak se povídá. A do Anglie se jezdí, abychom navštívili Stratford nad Avonou, takové to městečko, které proslavil hlavně Willda Šejkspír. (Kdo ho nezná, nechť si vrazí pořádnou facku na pravé i levé líco.) Toto městečko za literárním poznáním navštíví i Allyson se svou třídou. kdo ona vlastně je? Spolehlivá, upjatá dcera, co nikdy nezažila pořádné dobrodružství, je idálem svého věku - nedělá nic nebezpečného, chová se zodpovědně, pracuje na snech svých rodičů.

“Part of me knows one more day won't do anything except postpone the heartbreak. But another part of me believes differently. We are born in one day. We die in one day. We can change in one day. And we can fall in love in one day. Anything can happen in just one day.”Dá se říct, že je to právě William Shakespeare, kdo jí změnil život. On a spoustu náhod, které do sebe zapadají jako puzzlíky a vytvářejí celý obraz. Něco kouzelného.. Allyson poprvé v životě poruší pravidla a vydává se na pouliční představení Shakespearovy hry. Jestli už teď zadržujete dech kvůli této obří rebelii, a protože jedním z herců je ON (Pan božský, co vidí rozdíl mezi zamilováním a milováním), nedokážete si představit, co budete dělat, až Allys najde šílence sama v sobě (hooodně hluboko ve své vzorné duši) a s tímto cizím krasavcem se vydává do Paříže, města lásky. Proč lidé jezdí do Paříže? Aby se pokusili spáchat sebevraždu s Eiffelovy věže, samozřejmě. Možná ne, ale je to to jediné, co by dávalo pro tuto hlavní hrdinku smysl, když po dni a noci s klukem, který opravdu JE rebel (a postava, kterou si nejde neoblíbit), zůstává opuštěná - bez odpovědí, bez zavazadel, bez drahých luxusních hodinek.

Jak se dá předpokládat, ten den jí absolutně změnil život. Nemůže na něj přestat myslet a uvnitř jejího já zakořenila touha po opravdové svobodě, jakou pocítila jen v Paříži. Zažívá mnoho rušných chvil na škole, kterou si nevybrala. Pro mě to byly rušné chvíle taky, okousala jsem si téměř všechny nehty - nudou. A je to škoda, kdybych si nějaké ty nehtíky nechala na samotný závěr, kdy Allys opět jeden do Paříže, tentokrát posílená o sebedůvěru a odhodlání, nějaký ten kousací nehet by se hodil. Protože.. jsou jisté odpovědi, které i mě zajímaly. Něco ve stylu "Co se skutečně stalo?", protože mít dvacet teorií je na pytel. Momenty, ke kterým celá kniha směřuje... TAK PROČ JE TO AŽ NA POSLEDNÍCH PÁR STRANÁCH? Autorce muselo být jasné, že každému, koho její příběh pohltí a nezůstane chladným, budou minuty bez dalšího dílu připadat jako natahování na skřipci. Takový ten konec je, lidi doufají v happy end - do poslední stránky si říkají - pojď to dáš! A.. 

Vzhledem k tomu, že se velká část příběhu točí právě kolem Willdy Šejkspíra, je celkem možné, že zvednete svou úroveň v literatuře a své znalosti obohatíte o nové poznatky. Některé verše z jeho her, se prostě vryjou do paměti i tomu, kdo mu neholduje.

Jen jeden den není kniha, která by byla náročná na čtení, a jak jsem zmiňovala výš, místy je zdlouhavá a málo vyplněná akčnějšími scénami. Neříkám, že by tam po sobě měli střílet z vodních pistolek, ale něco víc by neuškodilo.. Formanová sází na to, že vás okouzlí prostředím a jednotlivými charaktery s jejich proměnami v průběhu celého děje. Obzvlášť na Allysiném profilu to jde vypozorovat krásně. Jenže pokud vás ona neosloví svou ďáblovou jiskrou obalenou v nevinnosti, může to znamenat značný problém, se kterým já jsem se potýkala celou dobu. Stále ji totiž považuji za lehce stupido. Tento - můj - případ je ale zcela ojedinělý, takže se z 95% nemáte čeho bát a budete nadšení.

Tento příběh je jako stvořený pro ty, co mají volnou relaxační chvilku a nechce se jim přemýšlet. Pohodové počteníčko do vany, které nabízí možnost podívat se zdarma do nejednoho koutu světa, řekla bych, že každý (po dočtení) bude chtít Paříž navštívit a doufat, že se mu v městě lásky splní sen. 

Těšíte se? Vychází už v dubnu! :)


Další díl má být z JEHO pohledu, třeba mě to okouzlí víc. Allyson mě fakt děsně štvala. :)

•••••••••••••••••••••
Tímto bych chtěla poděkovat za poskytnutý recenzní e-book ...
Knihu si můžete objednat ZDE
6 komentářů:

 1. Vypadá to vcelku zajímavě, určitě si ji přečtu :))

  OdpovědětVymazat
 2. Ne, děkuji, nepřečtu. Jo, jasně. Mám ráda slaďárny a romantiku, jenže mě jaksi neberou hrdinky, které se od základů změní. Zkrátka víš, jak všechno dopadne, nůdá. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tom případě tato kniha není pro tebe! :D:D

   Vymazat
 3. Oh, ja som čakala, že bude negatívnejšia, som sklamaná :D

  OdpovědětVymazat
 4. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde 1,000,000y klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Obchodujte kdekoliv Čas jsou peníze. Obchodujte na počítači, mobilu a tabletu

  Otevřené obchody na eToro - 227,651,647

  OdpovědětVymazat